A fogágybetegség fájdalmatlan betegség, csak nagyon súlyos formájában járhat fájdalommal, amikor a fogágy pusztulása már olyan mértékű, hogy a fogak elvesztésével jár. A rendszeres fogászati szűrővizsgálat rendkívül fontos!
Figyelmeztető jelek:
- kellemetlen lehelet
- fogmosáskor az íny vérzik
- íny duzzadt, vörös
- fogak mellől váladék préselhető ki
- fogak mozgathatóvá vállnak
- fogak elvándorolnak eredeti helyükről, a fogsor résessé válik
A fogágybetegség a szájban megtalálható baktériumok miatt alakul ki. Azoknál akiknél ez a hajlam felfedezhető csökkent védekezést mutatnak a baktériumok iránt, kialakulhat a gyulladás, ami a fog összes tartószerkezetét pusztítja, évek alatt a fog meglazul, majd kezelés nélkül elveszíti a páciens. Mint más krónikus betegségeknél, a fogágybetegségben felhalmozódott baktériumok gócként szerepelnek a szervezetben, ami más súlyos betegség kialakulását is okozhatja. Igazolt, hogy szerepe van a légúti megbetegedésekben, a szívinfarktus kialakulásában, súlyosbítja már meglévő betegségek tüneteit mint pl. a cukorbetegségben szenvedőknél, sőt koraszülést is okozhat.
A korai stádiumban még csak ínygyulladásról beszélünk, ami könnyen kezelhető egy professzionális szájhigiéniás tisztítás és rendszeres kontroll segítségével. Előrehaladott állapotban beszélünk fogágybetegségről, amikor már a tartószerkezet többi elemét is pusztítja a gyulladás. Ilyenkor az íny visszahúzódik, a fog meglazul, az íny és a fog között mély tasakok alakulnak ki, a csont sorvad. Ilyenkor már további beavatkozásra is szükség van, melyet egy alapos vizsgálat, parodontológiai státuszfelvétel előz meg.
Parodontológiai kezelések:
Fogkőeltávolítás, polírozás, szájhigiéniás tanácsadás
Zárt küret:
Ultrahangos fogkőeltávolítás, és egyéni szájhigiéniás protokoll kialakítása után végezzük helyi érzéstelenítésben, fájdalmatlan beavatkozás. Lényege,az íny alatti gyökércementre rakódott baktériumok, és a fertőzött gyökércement felületi rétegének eltávolítása, annak érdekében, hogy a gyulladásos tasakokat megszüntessük, ezáltal lehetőséget biztosítunk a fogíny visszatapadására. 4 ülésben végezzük a kezelést, kézi eszközökkel, fontos, hogy a négy alkalom minél közelebb legyen egymáshoz, hogy az újrafertőződést elkerülhessük. A teljes száj professzionális tisztítása után 6 héttel újraértékeljük az elért állapotot. Enyhébb gyulladás estén a kezelés után 4 havonta fenntartó terápia következik, súlyosabb eseteknél nyitott tisztítással folytatjuk a kezelést.
Mozgó fogak sínezése:
A mozgó fogakat a fogak belső felszínén, láthatatlanul, egy üvegszál segítségével egymáshoz ragasztjuk. Megakadályozza a fogak mozgását, segít a gyógyulásban, rágást könnyebbé teszi.
Nyitott küret:
Helyi érzéstelenítésben történő tisztítás, kis lebenyképzés után. A nagyon mély,nehezen hozzáférhető területeket így tudjuk megtisztítani direkt rálátás mellett. Gyökérfelszín simítást végzünk kézi és gépi eszközökkel, gyulladásos sarjszövetet, és a tasak gyulladt belső falát távolítjuk el. Kémiai tisztítás után ha szükséges csontpótló anyagot vagy biostimulációt elősegítő fehérjét helyezünk be. A sebszéleket varratokkal egyesítjük. A műtéti beavatkozás után enyhe duzzanat és minimális fájdalom várható, a varratszedésig (1 hét) fizikai munka és sport kerülendő. A varratszedést követően 6 hétig hetente műtéti utókezelést végzünk, segítünk tisztán tartani a friss sebet, illetve az átmeneti fogérzékenységet kezeljük.